Posters
September 20, 2019 xuanqadminClick here to vote for the Best Posters!
In alphabetical order by last name
1. Monica Arniella (Nielsen Lab), Computational Biology
Title: Improving viral base calling using phylogenetic information
2. Alan Aw (Song/Ioannidis Labs), Statistics
Title: The impact of stability considerations on statistical fine-mapping
3. Gonzalo Benegas (Song Lab), Computational Biology
Title: DNA language models are powerful zero-shot predictors of non-coding variant effects
4. Prakruthi Burra (Lareau Lab), Computational Biology
Title: Identifying cell-state associated alternative splicing events and their co-regulation
5. Salwan Butrus (Shekhar Lab), Chemical and Biomolecular Engineering
Title: Vision-dependent specification of cell types and function in the developing cortex
6. Fiona Callahan (Nielsen Lab), Computational Biology
Title: Methods comparison for ecological community modeling from ancient eDNA data
7. Francisca Catalan (Sudmant Lab), Integrative Biology
Title: Dissecting the role of endogenous retroviruses in placental diversification and evolution
8. Yun Deng (Yosef/Song Labs), Computational Biology
Title: A new framework for efficiently inferring ancestral recombination graphs
9. Zhongyan Gong (Bautista Labs), Helen Wills Neuroscience Institute
Title: SARS-CoV-2 Main Protease Activates Trigeminal Ganglia Neurons and Triggers Inflammations
10. Josh Hahn (Shekhar Lab), Chemical and Biomolecular Engineering
Title: Evolutionary transcriptomics of neuronal diversity in the vertebrate retina
11. Alma Halgren (Sudmant Lab), Integrative Biology
Title: Diversity and Recent Selection on Amylase Structural Haplotypes in Human Populations
12. Sarah Johnson (Moorjani Lab), Computational Biology
Title: Evaluation of Fstatistics performance on simulated samples with varying levels of missing data
13. Pierre Joubert (Krasileva Lab), Plant and Microbial Biology
Title: Genomic contexts of presence absence variation in the rice and wheat blast fungus
14. Pooja Kathail (Ioannidis/Ye Labs), Computational Biology
Title: Assessing the utility of genomic deep learning models for disease-relevant variant effect prediction
15. Yun-Jen (Jennifer) Lin (Brenner Lab), Molecular and Cell Biology
Title: Is expression or splicing more important in an RNA-seq experiment?
16. Johnathan Lo (Sudmant/Boots Labs), Computational Biology
Title: Fast Evolution in host parasite dynamics
17. Nicolas Lou (Sudmant Lab), Integrative Biology
Title: The genomic basis of rapid diversification and the evolution of long lifespan in rockfish species
18. Jeremy Marcus (Streets Lab), Computational Biology
Title: Mapping protein-DNA interactions with DiMeLo-seq
19. Sergio Mares (Ioannidis/Costello Labs), Computational Biology
Title: Fusion gene landscapes and regulation in tumor evolution
20. Anne Nakamoto (Krasileva Lab), Plant and Microbial Biology
Title: Analyses of lineage-specific transposable element expansions in Magnaporthe oryzae reveal evidence of genomic region exchange between rice and wheat pathotypes
21. Kushal Nimkar (Shekhar Lab), Chemical and Biomolecular Engineering
Title: Single cell spatial transcriptomics of retinal ganglion cell types in the mouse
22. Hungert Nisonoff (Listgarten Lab), Computational Biology
Title: Machine Learning-Designated Recombination Libraries for Large Scale Enzyme Engineering
23. Graham Northrup (Boots/Lewnard Labs), Computational Biology
Title: Spatial Simulation of Host Evolution
24. Daniil Prigozhin (Krasileva Lab), Lawrence Berkeley National Laboratory
Title: Predicting Target Binding Sites in Plant Immune Receptors
25. Eyes Robson (Ioannidis Lab), Computational Biology
Title: Benchmarking Genomic AI with GUANinE
26. Michal Rozenwald (Streets/Urnov Labs), Computational Biology
Title: Connecting Epigenomic States to Human Gene Output by Integrating Epiediting With DiMeLo-Seq.
27. Helen Sakharova (Lareau Lab), Computational Biology
Title: Rules for Synonymous Codon Choice: When do clusters of suboptimal codons matter?
28. Sahil Shah (Glaunsinger/Lareau Labs), Computational Biology
Title: Stress-induced retrotransposon activation drives mRNA isoform switching
29. Samvardhini Sridharan (Sudmant Lab), Molecular and Cell Biology
Title: The impact of structural variation on mutation load, selection, and evolution at the 17q21.31 inversion locus
30. Chandler Sutherland (Krasileva Lab), Plant and Microbial Biology
Title: Genomic Features of Rapidly Evolving Plant Immune Receptors
31. Andrew Vaughn (Nielsen Lab), Computational Biology
Title: Bayesian inference of admixture graphs on Native American and Arctic populations
32. Galen Xing (Marson Lab), Computational Biology
Title: Designing CRISPR guide libraries targeting non-coding regions in Regulatory T (Tregs) cells
33. Yulin Zhang (Moorjani Lab), Computational Biology
Title: Recovering signatures of ghost admixture using ancestral recombination graphs